Zdrowo, ekologicznie, bez alergenów


Filter by Dania FILTR
Na słodko
Na wytrawnie
Śniadania
Kanapki
Kaszki
Koktajle i smoothies
Omlety
Owsianki, jaglanki, gryczanki
Placuszki, racuchy, naleśniki
Obiady i kolacje
Dania główne
W 30 minut
Z kaszą
Z makaronem
Z mięsem
Z owocami
Z owocami morza
Z rybami
Z ryżem
Z warzywami
Zupy
Na ciepło
Na zimno
Sałatki i surówki
Desery
Babeczki i muffiny
Babki
Budynie i galaretki
Ciasta
Ciasteczka i bezy
Gofry
Kremy i musy
Lody
Pączki i faworki
Serniki
Torty
Wypieki
Biszkoptowe
Drożdżowe
Kruche
Tarty
Z czekoladą
Z kremem
Pieczywo i pizza
Pasty i smarowidła
Na wynos
Przekąski
Podstawowe i dodatki
Przetwory
Okazje
Fast food
Karnawał
Tłusty czwartek
Urodziny
Wielkanoc
Wigilia i Święta
Potrawy wigilijne
Potrawy na Święta
Filter by Diety FILTR
Dieta bez 6 alergenów
Dieta niskoniklowa
Dieta bezglutenowa
Dieta bezjajeczna (BJ)
Dieta bezmleczna (BMK)
Dieta bogata w wapń
Dieta bogata w żelazo
Dieta cukrzycowa
Dieta dziecka od 6. m. ż.
Dieta FODMAP
Dieta low carb
Dieta na czas pylenia brzozy
Dieta na czas pylenia traw
Dieta niskohistaminowa
Dieta przeciwnowotworowa
Dieta przeciwzapalna
Dieta przyjazna planecie
Dieta śródziemnomorska
Dieta warzywno-owocowa (postna)
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Filter by content type
Choose One/Select all
Taxonomy terms

KLUB MAG

BLOG

KLUB MAG

BLOG

Wielkanoc Alergika

Święta Wielkanocne pod względem kulinarnym przysparzają większy problem rodzinom alergików niż Boże Narodzenie.

Tradycyjne wielkanocne dania zawierają duże ilości jajek, mleka, pszenicy, kakao, orzechów, miodu czy wieprzowiny, a to główne alergeny. Zapach gotowanych jaj i dań pieczonych z ich użyciem niestety także nie służy alergikom.

Osoby zagrożone anafilaksją powinny unikać nie tylko jedzenia jajek ale także ich dotykania i wdychania ich oparów.

Czym zastąpić jajko w diecie? 

A co z mlekiem i pozostałymi alergizującymi produktami? W dużym skrócie:

Mleko odzwierzęce zamień na roślinne: jaglane, kokosowe, orkiszowe, owsiane itp.

Pszenicę zwłaszcza tę nieekologiczną zastąp orkiszem, płaskurką czy samopszą, dawnymi odmianami pszenicy, wartościowymi dla naszego zdrowia. A w wersji bez glutenu skorzystaj z bogatej oferty mąk bezglutenowych: gryczanej, jaglanej, kukurydzianej, owsianej, amarantusowej, sorgo, teff, z soczewicy czy z tapioki. Przewodnik po 23 mąkach bezglutenowych z informacją o ich wartościach odżywczych i zastosowaniu, umieściłam w mojej książce „Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na jesień i zimę”.

Kakao zamień na karob czyli mączkę z chleba świętojańskiego.

Zamiast miodu użyj syropu klonowego, ryżowego czy melasy z chleba świętojańskiego.

Zastąpienie orzechów jest najbardziej problematyczne. Można w tym przypadku sięgnąć po chufa czyli orzechy tygrysie (migdały ziemne), migdały zwykłe, nasiona pinii a także po mąkę z migdałów ziemnych, mąkę kokosową czy migdałową.

Mięso wieprzowe czy wołowe zastąp drobiem, mięsem z królika czy dzika.

Zapraszam do lektury!

Wielkanoc Alergika

Przygotowując wielkanocne śniadanie w domu, by cieszyć się bezpiecznym świętowaniem, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Jak się przygotować do Świąt Wielkiej Nocy?

Kilka tygodni wcześniej przygotuj menu alergika.

Skorzystaj z przepisów MAG zawartych w książkach Mama Alergika Gotuje, znajdziesz w nich setki dań od śniadań do kolacji, wszystkie bez mleka, jajek, soi, selera, miodu, a także glutenu czy cukru. W książce „Mama Alergika Gotuje. Na Wyjątkowe Okazje” umieściłam 14 przepisów w rozdziale Wielkanoc, które rozwiążą problem świątecznych potraw.

Sprawdź także przepisy na Wielkanoc zgromadzone na blogu.

Kup wcześniej potrzebne składniki.

Korzystanie z zamienników alergenów może sprawiać problem osobom początkującym. Przetestuj je przed świętami. Niektóre produkty, zwłaszcza ekologiczne są trudniej dostępne. Zapełnij kuchenne szafki trochę wcześniej, unikniesz przedświątecznej gorączki zakupowej. Skorzystaj z bogatej oferty sklepów online, porównuj ceny, korzystaj z promocji.

Świeże warzywa i owoce kupuj na krótko przed spożyciem.

Zwróć uwagę na ich jakość i pochodzenie. Rekomenduję produkty ekologiczne, naturalne od sprawdzonych dostawców i sezonowe. Jeśli nie masz dostępu do bio warzyw i owoców usuń zewnętrzne pestycydy domowym sposobem np. tym podanym w książce „Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na wiosnę i lato”.

Pamiętaj, że uczulają nie tylko jajka czy mleko ale także wiele przypraw i ziół.

Przyprawy i zioła, które uczulają najrzadziej to: pieprz biały, wanilia, imbir i goździki, liść laurowy, pietruszka, chrzan, tymianek, majeranek i estragon. Wysokie wystąpienie reakcji alergicznych obserwuje się po spożyciu: anyżu, kolendry, papryki, pieprzu czarnego, curry, kopru, oregano i czosnku.

Świąteczne porządki.

Jeśli tylko to możliwe posprzątaj dom podczas nieobecności alergika. Używaj ekologicznych i hipoalergicznych środków czystości, a najlepiej domowych sprawdzonych sposobów z użyciem sody oczyszczonej, soli, soku z cytryny lub octu. Jeśli masz alergię na roztocza kurzu domowego, zakładaj podczas tych czynności maseczkę i winylowe lub bawełniane rękawiczki.

Wiosna to czas pylenia roślin, a uczulenie na pyłki wiąże się z alergią krzyżową na wiele produktów spożywczych.

Alergia krzyżowa to nadwrażliwość organizmu na jednoczesne działanie co najmniej dwóch alergenów z grupy: pokarmowych, wziewnych lub kontaktowych o zbliżonej budowie białkowej. Może ona dotyczyć alergenów spokrewnionych lub niespokrewnionych ze sobą.

Warto poznać listę produktów reagujących krzyżowo. W książce „Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi. Dania na wiosnę i lato” w części wademekum dla rodzica, umieściłam obszerny materiał na temat pylenia brzozy i traw. Odpowiedź na pytanie: Co jeść gdy pylą drzewa i trawy? znajdziesz także na moim blogu.

Święta poza domem.

Spędzając Święta poza domem u rodziny czy znajomych, koniecznie powiadom o alergii występującej w twojej rodzinie. Wyjaśnij na jakie produkty jest uczulenie, na co trzeba uważać. Poproś o nieczęstowanie dziecka jajkami w czekoladzie, możesz przygotować listę dozwolonych słodkości. Przy stole zawsze zapytaj o skład dań, unikaj dań gotowych kupionych, zwłaszcza gdy nie masz dostępu do etykiety z ich składem. Pamiętaj, że barwniki i konserwanty także uczulają. W razie konieczności przynieś ze sobą te dania, które są dozwolone dla alergika, będziesz czuć się bezpieczniej. Zabezpiecz się w lek przeciwhistaminowy, lek wziewny o działaniu rozszerzającym oskrzela i ułatwiającym oddychanie oraz w adrenalinę w ampułkostrzykawce jeśli została przepisana przez lekarza alergologa. Nie trać czujności także w czasie świętowania.

Prezenty od zajączka.

Coraz bardziej popularne stało się także w Polsce obdarowywanie dzieci prezentami od zajączka. Alergiczne dzieci wcale nie muszą rezygnować z szukania niespodzianek ukrytych w trawie czy w domu. Wystarczy zakupić drobne ciekawe zabawki, książeczki, dozwolone słodkości i ukryć je tak jak popularne czekoladowe jajka.

Pisanki i koszyczek wielkanocny.

Bezpieczne dla alergika będą drewniane kolorowe pisanki. Nie stanie się nic złego, jeśli przygotujemy tradycyjne pisanki gotując jajka podczas nieobecności alergika w domu.

Warto farbować jajka używając tradycyjnych metod jak barwienie w łupinach cebuli czy w naturalnych roślinnych barwnikach. Jeśli dziecko może dotykać jajek, bardzo ważne by uczestniczyło w przygotowaniu tradycyjnych ozdób wielkanocnych. To przecież dobra zabawa dla całej rodziny. Koszyk wielkanocny zapełnij dozwolonymi produktami, tak aby poświęcone produkty dla alergika nie stykały się z tymi niedozwolonymi.

Życzę wspaniałych i zdrowych Świąt Wielkanocnych!

Related Posts

None found

Więcej z tej kategorii znajdziesz w książkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *